Міністерство освіти і науки України
Державний
навчальний заклад
«Малинський професійний ліцей»
Методична розробка
Уроку виробничого навчання
на тему:
« складання серветок різними формами»
Підготувала майстер в/н:
Шевчук Л.В.
Малин 2023
ПЛАН
УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
Спеціальність: офіціант
Тема програми: ОФ-3.1.5. Здійснення
попередньої сервіровки столів
Тема уроку: «Складання серветок різними формами»
Мета уроку:
-
навчальна – сформувати і закріпити знання, уміння і навички
з правил та прийомів під час складання серветок різними
способами.
-
Розвиваюча: розвивати пізнавальні і професійні інтереси та здібності мислення при
вирішенні виробничих ситуацій, самостійність у роботі.
-
Виховна: виховувати
культуру спілкування, доброзичливість вимогливість до
себе та повагу до обраної професії.
Тип уроку: формування нових знань.
Вид уроку: комбінований урок, вивчення
трудових прийомів та операцій.
Місце проведення: Майстерня обслуговування.
Матеріали та обладнання: столи, столова білизна, підручники, серветки полотняні та паперові,
декоративні предмети, зразки попередньо за сервірованих столів.
Міжпредметні зв’язки: Організація
виробництва та обслуговування, Охорона праці, Санітарія і гігієна.
Хід уроку
I.
Організаційна частина (5 хв)
1. Перевірка наявності
здобувачів освіти
2. Перевірка готовності до
уроку виробничого навчання
3.Перевірка санітарно –
гігієнічного стану та зовнішнього вигляду здобувачів освіти (Додаток 1).
ІІ. Вступний інструктаж (40
хв)
1. Оголошення теми і
мети та завдань уроку(1хв.)
Майстер в/н: Сьогодні на уроці виробничого навчання ми
закріпимо теоретичні знання з теми «Складання серветок різними формами». Ми відпрацюємо навички по складанню серветок різними
способами.
Мотиваційна
установка:
Цікава історія серветок. Тлумачний
словник пояснює, що так називають хустину для витирання губ або невеличку
скатертину. Серветки були відомі ще в давній Греції: ними були листки фігового
дерева, яким раби витирали губи після їжі своєму господарю. Полотняні серветки
використовувались в Давньому Римі. В період середньовіччя серветки одержали поширення і в Європі.
Цікаво, що особливою популярністю вони користувались в країнах, де носили
бороду і вуса. А на той час в Англії, чоловіки голилися,
то ж серветки
були поширені мало.
Зараз для сервірування столу
використовують два види серветок – полотняні і паперові. Полотняними серветками
губи не витирають: їх кладуть на коліна. В такому випадку на стіл ставлять
паперові серветки. Інколи на урочистих бенкетах столи сервірують тільки
полотняними серветками. Тоді ними злегка
витирають
кутики губ і використовують для захисту одягу.
Кожний
офіціант повинен знати різноманітні способи складання серветок.
2. Актуалізація опорних знань (10хв.)
Майстер в/н: На
минулому уроці виробничого навчання ви вивчали тему «Отримання
посуду, приборів, столової білизни, підготовка до обслуговування». Давайте з вами перевіримо набуті знання.
Перевірка опорних знань, умінь та навичок учнів,
необхідних їм для подальшої роботи на уроці:
1.Чому перед початком роботи офіціант повинен перевіряти стан підлоги в
торговому залі біля роздачі?(Очікувана відповідь: Стан підлоги в торговому залі біля роздачі офіціант перевіряє для того, щоб визначити нерівності,
різні забруднення, зайві предмети, які заважають працювати.)
2. Які наслідки використання щербатого, тріснутого посуду, або таці з
нерівною поверхнею під час сервірування столу? (Очікувана відповідь: Наслідки використання щербатого,
тріснутого посуду можуть привести до травм або бою посуду.)
3. Які наслідки перевантаження таці посудом під час сервірування столу?
(Очікувана відповідь: Перевантаження
таці посудом під час роботи може привести до того, що офіціант втратить
рівновагу, що сприятиме отриманню травми і втрати матеріальних цінностей.)
4. Чому скатертина не повинна звисати нижче краю столу на 35 см і менше чим 25 см? (Очікувана відповідь:
Скатертина не повинна звисати нижче на 35 см. тому , що вона буде заважати відвідувачу
сісти за стілець, а короткий її край матиме не естетичний вигляд.)
5. З чого складається підготовка торгового залу до обслуговування
відвідувачів? (Очікувана відповідь: Підготовка
торгового залу до прийняття відвідувачів складається з прибирання приміщення,
розміщення меблів, отримання посуду, приборів, білизни та попереднє
сервірування столу.)
6. О котрій годинні повинно бути завершене прибирання торгового
приміщення ? (Очікувана відповідь: Прибирання
торгового приміщення повинно бути забезпечене за дві години до початку
відкриття торгового залу, торгові приміщення гарно провітрені.)
7. Хто отримує столовий посуд і прибори? (Очікувана відповідь: Столовий посуд і прибори отримують
метрдотель, бригадир офіціантів або індивідуально кожен офіціант в
сервізній під розпис.)
8. Що необхідно перш за все зробити з отриманим посудом, приборами?
(Очікувана відповідь: Перш за все
отриманий посуд і прибори необхідно
гарно продивитися і предмети, на яких виявлені залишки їжі, повернути для
повторного миття, а інші відполірувати. Посуд не повинен мати тріщин, щербин і
сколів.
9. Що спільного між тарілкою столовою глибокою і столовою мілкою?
(Очікувана відповідь: Тарілки столова глибока і столова мілка мають однаковий
діаметр – 240 мм.
І застосовують їх для індивідуального користування.)
10. В чому полягає різниця приборів основних від допоміжних? (Очікувана
відповідь: Різниця між основними
приборами та допоміжними полягає в тому, що основні прибори застосовуються під
час споживання їжі, а допоміжні – для порціонування страв.)
11.Яка різниця між ручником і рушником? (Рушники застосовують для
полірування посуду, для витирання рук. Ручник використовують для подавання
страв і напоїв, для того щоб зберегти манжет від забруднення, а руки від
опіків.)
12. Що спільного між серветками складеними простою формою і складною
формою? (Спільне є те, що вони відповідають єдиним вимогам, які дозволяють
швидко звернути їх, а в розгорнутому вигляді вони не повинні виглядати пом’ятими).
3. Викладання
нового матеріалу.
3.1. Повідомлення
нової навчальної інформації:.
Майстер в/н: Що таке серветка? Серветка - неодмінний предмет сервірування
столу. Адже без серветки неможливо дотримати чистоту та охайність за столом.
Крім того, добре відпрасована і красиво складена полотняна серветка ще й
прикрашає стіл.
Серветка настільки ж необхідна, як ніж, виделка,
ложка, і так само як вона, покликана допомогти людині під час їжі. Добре відпрасована і помірно підкрохмалена білосніжна
серветка, гарно складена, безсумнівно, прикрашає стіл, надає йому разом з
іншими предметами сервірування більш урочистого вигляду. Основне ж призначення
серветки полягає в тому, щоб вберегти костюм кожного від потрапляння випадкових
бризок, крапель, крихт. Нею також обтирають пальці і губи під час і після їжі. Абсолютно
неприпустимо використовувати серветку замість носової хустки або як рушники для
сильно забруднених рук. По закінченні прийому їжі серветку не слід ретельно
складати, намагаючись надати їй колишній вигляд, а просто акуратно покласти
праворуч від своєї тарілки. Не рекомендується також вішати її на спинку стільця
або класти на його сидіння.
Майстер в/н пропонує ознайомитись
з історією виникнення серветок (Додаток 2)
Серветки поділяються за: (Додаток 3)
-розміром;
-типом тканини;
-кольором;
- за застосуванням.
Серветка -
обов'язковий предмет сервірування столу, серветки прикрашають стіл, надають
залу ресторану урочистість. Для сервірування столу використовують полотняні
серветки, напівм'які і слабо накрохмалені - їх зручно складати і приємно
використовувати. Серветка - це предмет гігієни, тому завдання офіціанта -
якнайменше торкатися до серветці, складаючи її.
Вимоги ставлять щодо полотняних серветок:
-
серветки повинні бути чистими;
-підкрохмалені;
-добре відпрасовані;
-розкладені по розмірах.
Правила перенесення столової
білизни (скатертини, серветки): чисті скатертини та
серветки ввозяться у зал на візку, або заносяться індивідуально кожним
офіціантом на робоче місце. Скатертини та серветки носяться на руці.
При масовому обслуговуванні - для комплексних
сніданків, обідів і вечерь - для сервірування столів використовують паперові
серветки. Їх укладають разом віялом по 10-12 штук в серветниці.
Способи складання
серветок:
-прості,
-складні,
-ускладнені.
Простий спосіб складання серветок використовують у
повсякденному обслуговуванні сніданків, обідів.
Ускладнений спосіб складання серветок застосовують для
сервірування столів у вечірній час та для обслуговування урочистостей.
Складний спосіб складання серветок використовують у ресторанах
категорії «люкс» і вищого розряду при сервіруванні столів для прийомів і
банкетів. Для їх складання призначається окремий офіціант.
Існує багато
способів складання серветок. Складені полотняні серветки укладають на
закусочні або десертні тарілки.
3.2. Формування нових професійних вмінь і навичок:
3.2.1.
Організація робочого місця офіціанта https://youtu.be/UbZ2dX2xkdE
3.2.2. Пояснення і показ нових прийомів трудової
діяльності:
- прості способи https://youtu.be/gb1TynxZfeg
- складні способи https://youtu.be/w6ALnKdb0a0
3.2.3. Пояснення інструкційних карток (Додаток
4 ),
електронного плакату https://view.genial.ly/63b30454d309ae0012c054c0/interactive-image-interactive-image
3.2.4.
Проводиться пробне виконання здобувачами освіти нових прийомів, показаних
майстром.
2.2.5.
Відповідь майстра на запитання здобувачів освіти, розбір типових помилок при
складанні серветок.
3.3. Інструктаж
з охорони праці (Додаток 1 )
3.4. Перевірка
засвоєння учнями вступного інструктажу.
Майстер
в/н: А зараз
проведемо перевірку опорних знань, умінь, навичок необхідних для
подальшої роботи https://forms.gle/6siKSakB2em9NkGZA
3.5. Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання.
Оцінка за урок комплексна, бали ставляться за:
активність здобувачів освіти на вступному інструктажі;
організацію робочого місця;
дотримання правил охорони праці та санітарії і гігієни під час роботи.
III. Поточний інструктаж(195хв.)
3.1. Поділ учнів на групи, видача учням індивідуальних завдань.
I група – складання серветок
різними способами;
II група – складання серветок
різними способами;
III група – складання серветок
різними способами.
3.2. Самостійна робота учнів.
Цільові обходи майстром робочих місць учнів:
1-й обхід: перевірка організації робочих
місць, початку роботи.
Перевіряю як здобувачі освіти приступили до роботи, з’ясовую правильність
організації робочих місць.
2-й обхід: перевірка правильності виконання
трудових дій, прийомів, рухів.
Перевіряю правильність виконання здобувачами освіти завдання, дотримання
установленої послідовності виконання роботи, ступеня засвоєння учнями показаних
прийомів, дотримання правил безпеки праці.
3-й обхід: виявлення недоліків, додаткове
інструктування..
Надаю практичну допомогу здобувачам освіти при виконанні прийомів, попереджаю про помилки та складності. Звертаю увагу на
роботу кожного здобувача освіти і особливо на діяльність слабших здобувачів
освіти. Якщо необхідно, допомагаю здобувачеві освіти самому знайти свою помилку
і відшукати шляхи її виправлення.
- Постійно перевіряю дотримання учнями санітарних вимог та правил охорони праці.
3.3.
Прийом майстром виконаних робіт.
3.4. Прибирання
робочих місць.
ІV. Заключний
інструктаж (30 хв):
4.1. Аналіз діяльності здобувачів
освіти у процесі всього уроку;
4.2. Оцінка якості виконання роботи
здобувачами освіти, її об’єктивне обґрунтування;
4.3. Аналіз причин помилок
здобувачів освіти, їх попередження та засоби усунення;
4.4. Повідомлення та обґрунтування
оцінок; видача
домашнього завдання
Додаток 1
Гігієнічні
вимоги до офіціанта:
- офіціант
повинен бути коротко підстриженим і ретельно поголений;
- приходити
на роботу в чистому охайному одязі;
- жінка
повинна бути красиво зачесана;
- особливу
увагу потрібно приділити чистоті рук, нігті мають бути
коротко обрізані і оброблені;
- взуття
повинно бути зручним, без підборів;
- під
час роботи потрібно регулярно мити руки з милом.
Техніка безпеки
та санітарні вимоги до роботи офіціанта:
- перевірити
стан підлоги в торговому залі, біля роздачі;
- бути
обережним і уважним біля дверей, проходів;
- не
проходити з розносом по залу під час танців;
- не
використовувати посуд з тріщиною її необхідно замінити;
- страви
на піднос ставити тільки в один ряд;
- не
заколювати одяг булавкою;
- не
тримати в кишенях гострі предмети.
Додаток 2
Історія винекнення
Поширення серветок по
Європі проходило нерівномірно. Швидше й ширше вони входили в ужиток в тих
країнах, де чоловіки за традицією носили бороди, які, як відомо, мають
особливість утримувати крихти та інше. Звичай користуватися серветками був
заведений спільно з іншими європейськими манерами Петром I. Поступово вони
стали атрибутом приданого нареченої, предметом, що демонструє мистецтво
вишивки.
Паперові ж серветки з'явилися лише в XX
столітті і поява їх пов'язана, з наслідками Першої світової війни. Якраз перед
її початком компанія «Кімберлі-Кларк» вивчила у Німеччині експеримент
виготовлення целюлозної вати, освоїла його і почала випуск. Використовувалася
продукція для пов'язок, протигазових фільтрів, набивання рятувальних жилетів.
Після закінчення війни виникло затоварення складів незатребуваними замовленнями
та втратила попит на продукцію і фірма почала шукати шляхи конверсії, побудови
мирної бізнес-лінійки. Одним з виходів і стало виробництво серветки.
Але серветка з тканини не
зникла, хоч манера застосування з часом і зазнала змін. Наприклад, в
даний час вже не прийнято, заправляти її кутом за комір. Тепер необхідно
розгорнувши, покласти її на коліна; пальці витирати верхньою поверхнею
серветки, не знімаючи серветку з колін, а губи - одноразово доторкнувшись
серветкою, дотримуючись двома руками. Після їжі її складають і залишають
праворуч від тарілки.
Додаток 3
Характеристика серветок
Розмір, см
|
Тип
тканини
|
Колір
|
Застосування
|
50х50; 50x35
|
Натуральні, сумішні
|
Різнобарвні (класичних, пастельних та
насичених темних тонів)
|
Для використання як скатертини при
індивідуальному сервуванні на полірованій поверхні столу; для використання
за призначенням при повсякденному та бенкетному обслуговуванні.
Застосовують найрізноманітніші форми складання
|
46 х 46; 45 х 45; 42,5 х 42,5
|
Натуральні (льон)
|
Білі з ажуром, білі без ажуру; кольорові
|
Для використання як скатертини при
індивідуальному сервуванні на полірованій поверхні столу; для використання
за призначенням при повсякденному та бенкетному обслуговуванні. Застосовують
найрізноманітніші форми складання
|
35 х35; 30x30
|
Натуральні (льон, бавовна)
|
Кольорові з ажуром та без ажуру
|
Для використання за призначенням при
повсякденному та бенкетному обслуговуванні. Застосовують обмежені форми
складання
|
25x25
|
Натуральні
(бавовна)
|
Білі, інколи пастельних тонів
|
Для індивідуального подавання замість
полоскальниці для рук. Подають вологими, гарячими, складеними вчетверо на
пиріжковій тарілці
|
50x35
|
Натуральні (мішковина з тасьмою)
|
Нефарбовані, інколи кольорові
|
Для використання як скатертин у
стилізованих, тематичних, етнічних закладах харчування
|
Додаток 4
Інструкційна карта
Складання серветок різними формами
№п/п
|
Послідовність виконання
|
Наочне зображення
|
1.
Лілія
|
1. Серветку складіть по діагоналі З’єднайте лівий та
правий кути з верхівкою
|
|
|
2. Складіть
серветку по горизонтальній осі. . Відігніть верхівку верхнього трикутника
згинаючи кути назад з’єднайте їх та сформуйте серветку
|
|
2.
Джонка
|
1. Серветку складіть вдвічі ( згин праворуч ) Прямокутник
складіть ще раз вдвічі
|
|
|
2. Кут зліва загнути уперед, правий кут –
аналогічно.
|
|
|
3. Обидва кута, які виступають, підігнути назад. Складіть
серветку по осі назад.
|
|
|
4. Тримаючи рукою кути, висмикуємо по черзі крайні частини
серветки.
|
|
3.
Сумочка
|
1.Складіть серветку по вертикалі вдвічі. Ще раз складіть вдвічі знизу
вверх
|
|
|
2. Дві сторони верхнього лівого кута загніть до центра
серветки. Загніть до центра правий верхній кут.
|
|
|
3. Трикутник, який отримали відігнути вниз трохи нижче
середини. Правий і лівий верхні кути
підігнути всередину. Трикутник, який отримали
відігнути вниз на перший трикутник.
|
|
4.
Горизо-нтальне саше
|
1. Скласти серветку вдвічі, «лицем до лиця». (згин знизу).
Відігнути третину верхньої сторони вниз, щоб утворити складку
|
|
|
2. Перевернути іншою стороною до себе. Зігнути сторони, щоб
вони з’єдналися в центральній частині серветки. Складіть так ще раз
|
…
|
5.
Куверт
Для приборів
|
1. Серветку покласти зворотною стороною до себе. Лівий
верхній кут зігнути до центру. Серветку складіть вдвічі зліва направо
|
….
|
|
2. Складіть серветку вдвічі по горизонтальній осі. Нижню
частину підігніть під верхню.
Верхній кут відігніть до центра. Бокові кути відігніть назад таким чином
утворюючи серветку
|
…
|
6.
Колонна
|
1. Серветку скласти по горизонталі у форму трикутника.
Нижню частину серветки відігнути вверх, а потім вниз на 2 -3 см
|
…
|
|
2. Починаючи зліва, змотуємо серветку. Край, який
залишився, закладаємо у нижній відігнутий край серветки.
|
|
7.
Королі-вська
лілія
|
1. Покласти серветку лицьовою
стороною до себе. Підігнути всі кути серветки до центру.
|
|
|
2. Перевернути серветку. Знову загнути всі кути до центру.
|
|
|
3. Притримуючи, у центрі кути, висмикнути знизу куточки
серветки, щоб вони утворили пелюстки лілії.
|
|